Domowe powidła śliwkowe mogą być znakomitym dodatkiem do ciast i deserów. Sprawdźmy, jak przygotować najlepsze ciasto z powidłami – ciasto kruche z chrupiącą bezą na wierzchu, które dla wielu z nas będzie wspomnieniem dzieciństwa i wakacji u babci.

Składniki na ciasto

Słodkie i delikatne ciasto kruche z powidłami i bezą przygotowujemy w kilku etapach. Po pierwsze trzeba zrobić samą podstawę, czyli kruche ciasto z 200 g mąki pszennej, 80 g cukru, 100 g zimnego masła, 3 żółtek oraz 1 łyżeczki wanilii mielonej lub cukru waniliowego.

Do miski wsypujemy mąkę, cukier i wanilię oraz dodajemy zimne masło pokrojone na części. Później dodajemy żółtka i wszystko zagniatamy, aż do uzyskania jednolitej masy. Ciasto wykładamy na przygotowaną wcześniej tortownicę o średnicy około 23 cm wyłożoną papierem do pieczenia. Równomiernie układamy je na środku i bokach blachy. Spód ciasta ugniatamy i nakłuwamy widelcem. Po schłodzeniu około 30 min w lodówce ciasto będzie gotowe do pieczenia. Podpiekamy je w nagrzanym do 175 stopni Celsjusza piekarniku przez 15 minut. Po tym czasie na ciasto wykładamy powidła śliwkowe, najlepiej domowej roboty. Takie powidła dostaniemy w sklepie internetowym Eterno.pl. Warto połączyć powidła śliwkowe z około 40g płatków owsianych.

Wykonanie bezy

Ostatnim krokiem do przygotowania znakomitego ciasta z powidłami będzie wykonanie orzechowej bezy, która wieńczy deser. Bezę przygotowujemy z 3 białek, około ¾ szklanki cukru drobnego i 150 g orzechów włoskich. Białka ubijamy na sztywno, dodajemy do nich stopniowo, małymi porcjami drobny cukier i ubijamy mikserem do czasu, aż masa stanie się sztywna i lśniąca. W tym momencie dodajemy do bezy posiekane orzechy włoskie i na niskich obrotach mieszamy masę. Wykładamy ją na śliwkową warstwę i pieczemy wszystko przez 45 minut w tej samej temperaturze.

Ciasto powinno być chrupkie na zewnątrz i cudownie mokre w środku. Można je kroić dopiero po ostudzeniu, ponieważ w przeciwnym wypadku nie zachowa swojej założonej formy. Ciasto najlepiej przechowywać na zewnątrz, w temperaturze pokojowej, bez przykrycia, ponieważ beza zawilgotnieje i nie będzie chrupka. Z pewnością będzie to doskonały dodatek do kawy czy herbaty, przywodzący na myśl babcine wypieki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj