Bycie „eko” dzisiaj to niełatwa sprawa, a wyrzucanie żywności nie przyczynia się do ratowania świata. Trend less-waste to nowa, ale fantastyczna moda na mniejsze zużycie, niemarnowanie i przetwarzanie już posiadanych rzeczy czy produktów. Co zrobić by zminimalizować odpady? Przede wszystkim należy kupować mniej, by móc zużywać świeże półprodukty na bieżąco. Jak przechowywać jedzenie by zostały jak najdłużej przydatne do spożycia?

Strefy lodówki

W każdej lodówce trzeba wydzielić odpowiednie miejsca na różne produkty – świeże, surowe, gotowe potrawy. Na samej górze oraz na drzwiach (gdzie jest najcieplej) można przechowywać dżemy, gotowe sosy, ketchup czy musztardę, jajka czy napoje.

Nabiał i przetwory mleczne znajdą swoją półkę w połowie. Te z dłuższym terminem przydatności trzeba ulokować z tyłu, by najpierw wykorzystać już otwarte kubeczki i butelki.

Warzywa i owoce trzeba pozbawić plastikowych toreb czy owijek. Będą lepiej „oddychały” i nie traciły wody. Przełoży się to na jędrność produktów. Marchewkom i rzodkiewkom można usunąć liście (z natki marchwi zróbmy pesto!), a same korzenie włożyć do zimnej wody, dzięki temu nie pomarszczą się i będą chrupiące.

Surowe mięso i ryby najlepiej przechowywać najniżej w lodówce-tam jest najchłodniej, należy umieścić je w szczelnych pojemnikach i jak najszybciej przetworzyć. Jeśli nie można ich szybko zużyć, można porcjować mięso i zamrozić, będzie idealne na „czarną godzinę”.

Tylko temperatura pokojowa

Ciekawostką jest, że niektóre warzywa i owoce lepiej będą zachowywały świeżość poza lodówką. Cebulę, ziemniaki, czosnek czy bataty nie lubią zimna i światła. Należy umieścić je w metalowym pojemniku z dziurkami i przykrywką, ale świetnie sprawdzi się także mocna, papierowa torba albo drewniana skrzynka.

Banany, gruszki, jabłka, kiwi, awokado, to owoce, dobrze trzymać w miskach lub przewiewnych koszykach. Banany nie lubią towarzystwa, powodują szybsze psucie się innych owoców. Natomiast jeśli potrzeba, by coś dojrzało szybciej, jabłka przyspieszą ten proces.

W przechowywaniu żywności najlepiej unikać jednorazowych plastikowych worków, lepiej zastąpić je szklanymi pojemnikami czy papierowymi torbami, które można używać wiele razy. Zużywanie wszystkiego do końca i używanie wielorazowych naczyń to nie tylko bycie eko, ale także ogromna oszczędność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj