Zdawać by się mogło, że patelnia emaliowana to dziwny i niepraktyczny wymysł. No bo smażyć na emalii? Ale nic bardziej mylnego! Smażenie na patelni emaliowanej wcale nie jest trudne, jeżeli wiemy, jak to robić! Powłoka emaliowana wymaga stosowania się pewnych zasad dotyczących użytkowania. My uważamy, że warto je poznać i zaryzykować!

Skąd się biorą ślady przypalenia na patelni emaliowanej?

Czasami podczas smażenia zdarza się, że na patelni emaliowanej pojawią się delikatne ślady przypalenia, skąd one się biorą? Często pojawiają się, kiedy zbyt długo podgrzewamy gęstą potrawę lub wrzucamy mięso na mocno rozgrzaną patelnię. Może się nam też zdarzyć, że zagapimy się i nie będziemy odpowiednio często mieszać potrawy na patelni. Ślady przypalenia zaczną się pojawiać również, kiedy do smażenia użyjemy zbyt małą ilość tłuszczu i potrawa szybko straci swoją wilgotność. Wszystkich tych sytuacji należy unikać. Jeżeli jednak przypalenie nie jest zbyt silne, bez najmniejszego trudu zmyjemy go za pomocą miękkiej gąbeczki, gorącej wody i delikatnego płynu myjącego. Często też pod wpływem dodania wody do naszej potrawy przypalenia i przebarwienia znikają same.

Zasady używania patelni emaliowanej:

  1. Nie nagrzewaj pustej patelni emaliowanej.

Zwykle, kiedy smażymy pierwsze co robimy przed położeniem potrawy na patelnie to porządne nagrzanie, ale w przypadki patelni emaliowanej nie ma takiej potrzeby! Patelnie emaliowane zwykle posiadają stalowy korpus, który niesamowicie szybko nabiera wysokiej temperatury i doskonale przewodzi ciepło. Gdy patelnia będzie zbyt gorąca, potrawa wrzucona na patelnię może nam przywrzeć do powierzchni patelni.

  1. Używaj tłuszczu

To nie patelnia do smażenia beztłuszczowego! Patelnia emaliowana musi zawierać przynajmniej drobną ilość smalcu czy oleju. Nie musi to być jednak od razu pół kostki masła, emalia potrzebuje odrobiny tłuszczu, aby potrawy nie zaczęły przywierać.

  1. Używaj pokrywki

Podczas smażenia potrawy na wolnym ogni, na małej ilości tłuszczu warto przykryć danie pokrywką. Dzięki temu wilgotna para nie uleci, a będzie nawilżać powierzchnię patelni, która w ten sposób się nie przypali!

  1. Smaż wolno

Coraz popularniejsza ostatnimi czasy zasada „slow cooking” ma zdecydowanie swoje zastosowanie w przypadku emaliowanych patelni. Gotujemy, smażymy i dusimy powoli, na małym ogniu, dzięki czemu zachowujemy wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrawy.

Polecane marki patelni emaliowanych

Patelnie emaliowane, dzięki swoim zdrowotnym właściwością i higieniczności, pojawiają się na rynku w coraz to nowszych odsłonach! Szczególnie warto polecenia są patelnie emaliowane Belis. Patelnie posiadają dno o grubości 2 mm, co zapobiega przywieraniu żywności, a ich powłoka jest łatwa do czyszczenia. Dla porównania warto dodać, że zwykłe garnki emaliowane wykonane są z blachy o grubości 0,5 mm. Warto zwrócić uwagę także na niesamowite wzornictwo, jakim charakteryzuje się każda patelnia Belis. Możemy na nich znaleźć zdobienia w grochy czy kwiaty. Inna marka warta polecenia to patelnie emaliowane Emalia Forte. Naczynia są dość głębokie i mają piękne, różnorodne kolory, dzięki czemu będą pasować do każdej kuchni! Te proste patelnie świetnie sprawdzą się do serwowania dań.

Patelnia emaliowana, patelnie emaliowane -> https://naczynia.olkusz.pl/patelnie-emaliowane

Patelnie emaliowane Belis, patelnia Belis -> https://naczynia.olkusz.pl/patelnie-emaliowane/1/default/1/f_producer_102/1

Patelnie emaliowane Emalia Forte -> https://naczynia.olkusz.pl/patelnie-emaliowane/1/default/1/f_producer_113/1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj