Aromatyczna i dobrze przygotowana kawa to podstawa każdego poranka u wielu osób. Niezależnie do tego, jaką kawę z ekspresu pijemy, jej bazą jest najczęściej właśnie espresso. Za jego pomocą możemy przygotować każdy, inny rodzaj kawy. Jak przygotować dobrą kawę, aby cieszyć się bogatą esencją i gęstą cremą, czyli pianką, która znajduje się na powierzchni naparu? Kilka wskazówek przedstawimy w poniższym artykule.

Rodzaj kawy – który najlepszy?

Oczywiście kawa ziarnista sprawdzi się najlepiej, ponieważ będziemy mogli cieszyć się aromatycznym i świeżym naparem. Jedyne, co musimy zrobić to przed przygotowaniem kawy zmielić jej ziarna. Dzięki temu wydobędziemy prawdziwy smak napoju.

W sklepach najczęściej zauważymy wybór między kawą z ziaren arabiki, robusty lub mieszankę obu tych gatunków. Arabika jest najstarszą kawą i chętnie wybierana przez osoby, które lubią gęstą piankę, łagodność i wyraźny aromat. Ponadto arabika cechuje się niską zawartością kofeiny. Robusta z kolei może pochwalić się mocniejszym smakiem i większą ilością kofeiny. W niektórych odmianach robusty zauważymy nuty czekoladowo-korzenne.

Według specjalistów najlepsze ziarna kawy to te, które pochodzą z upraw na wysoko położonych terenach. Dzięki temu wegetacja kakaowca przebiega powoli, a na owocach znajduje się duża ilość cennych składników, które wpływają na smak i aromat. Istotna jest również długość palenia w wysokiej temperaturze, niekiedy ponad 200 stopni, co da napar aromatyczny oraz intensywny z lekką nutą kwasowości.

Czy woda wpływa na smak kawy?

Zazwyczaj podczas przygotowania espresso czy innego rodzaju kawy nie zwracamy uwagi na wodę – wielu to zdziwi, ale woda wpływa na smak naszej przyrządzanej kawy. Dzięki niej możemy przygotować dobry napój kawowy. Mówi się o tym, że do zaparzania kawy nie powinniśmy używać wody z kranu. Kamień i osad sprawiają, że smak kawy jest „przygaszony” i gorzki, przez zbyt twardą wodę z kranu. Dlatego zaleca się, aby używać wody filtrowanej, np. z butelki lub dzbanka filtrującego. Oczywiście nowoczesne i automatyczne ekspresy do kawy mogą pochwalić się posiadaniem filtra do wody, o którym należy pamiętać względem regularnej wymiany.

Ponadto do przygotowania kawy nie używajmy wody mineralnej czy źródlanej. Wystarczy jedynie zadbać o świeżość wody, aby móc cieszyć się wyjątkowym smakiem naparu.

Podczas przyrządzania kawy zwróćmy uwagę na temperaturę zaparzania. Dobry ekspres sam dobiera temperaturę do rodzaju napoju. Istotne są również proporcje wody i kawy, gdzie klasyczne espresso o pojemności 25 ml powstaje z 7 g kawy.

Jak mielić ziarna, aby zaparzyć dobrą kawę?

Świeżo palona kawa to podstawa każdego dobrego napoju kawowego. Profesjonalne ekspresy mają wbudowany młynek z wielostopniową regulacją grubości mielenia. Sam stopień mielenia warto dopasować do wybranego gatunku kawy.

Grubo mielone ziarna powodują, że kawa jest słaba i wodnista, przez co „płaska” oraz mało intensywna, jeśli mowa o smaku. Ziarna mielone na drobno pozwalają na uzyskanie gorzkiej kawy, z lekką kwasowością, ale mało klarowną. Zrezygnujmy z kaw aromatyzowanych, ponieważ olejki znajdujące się w nich mogą zanieczyścić młynek, a w efekcie nawet go uszkodzić. Regularnie warto czyścić młynek i odkamieniać urządzenie, co wpływa na smak dobrej kawy.

Kawa z mlekiem – jak ją przyrządzić?

Kawa z dodatkiem mleka to jeden z ulubionych rodzajów napoju obok klasycznego espresso. Na smak kaw mlecznych wpływa nie tylko idealnie przygotowane espresso, ale również samo mleko. Musi być świeże i schłodzone. Pamiętajmy, aby po każdym użyciu spieniacza czy dyszy spieniającej odpowiednio czyścić system mleczny. Dzięki temu nie tylko przedłużymy żywotność urządzenia, ale również sprawimy, że nasza kawa będzie po prostu smaczna. Warto zwrócić uwagę także na zawartość tłuszczu, ponieważ jeśli chcemy uzyskać idealnie spienione mleko, wybierzmy te z zawartością 3,2% tłuszczu.

źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj