Człowiek w 75% składa się z wody. Dokładnie to samo można powiedzieć o naszej planecie, gdyż 75% jej powierzchni jest pokryte przez wodę. Zarówno dla człowieka, zwierząt oraz roślinności jest to niezwykle ważny skarb, dzięki któremu mogą prawidłowo funkcjonować.
Jakie właściwości posiada woda?
Przede wszystkim zacznijmy od tego, że dzięki wodzie w naszym organizmie krąży krew. Ponadto stanowi ona rozpuszczalnik dla różnorodnych substancji oraz związków chemicznych. Wspomaga trawienie pokarmów oraz ich wchłanianie do organizmu. Uczestniczy w procesie rozpuszczania produktów przemiany materii, a także pomaga w ich usunięciu. Pełni funkcje termoregulacyjne – pochłania ciepło i rozprowadza je równomiernie, a dzięki wydzielaniu potu pozwala na chłodzenie organizmu.
Ile wody powinno być dostarczane do organizmu?
Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować powinniśmy mu dostarczać dziennie takiej ilości wody, jaką wydaliliśmy. Wyżej wspomnianą wartość szacuje się na około 2 litry dziennie. W sytuacjach wzmożonego wysiłku fizycznego czy nadmiernej potliwości związanej z wysokimi temperaturami powietrza ilość tą należy zwiększyć, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, co ma na niego fatalny wpływ.