Świeży czosnek to prawdziwa bomba witaminowa i nie tylko. Po warzywo to sięgać więc warto nie tylko ze względu na jego wyjątkowe właściwości smakowe, które dodają każdej potrawie wyjątkowego aromatu, ale i cenne właściwości lecznicze i zdrowotne.
Właściwości lecznicze czosnku
Prozdrowotne właściwości czosnku dla wielu osób to argument, który przekuje ej, aby włączyć to warzywo do diety, mimo że nie przepadają za jego zapachem lub smakiem. Te zaś są bardzo specyficzne: niektórzy je uwielbiają, inni nienawidzą czosnku. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że czosnek to bomba składników, których wpływ na zdrowie naszego organizmu jest bezcenny.
Już jeden ząbek czosnku zawiera bezcenne substancje lecznicze takie jak:
- flawonoidy,
- aminokwasy,
- saponiny,
- związki śluzowe,
- witaminy C, B1, B2, PP, prowitaminę A,
- potas, wapń, magnez,
- kobalt, chrom i nikiel.
Przede wszystkim jednak czosnek zawiera olejki eteryczne siarczki i allicynę, która odpowiada m.in. za mocny zapach warzywa. Ten charakterystyczny smak sprawia, że wiele osób nie chce włączać czosnku do diety i sięga np. po olejek czosnkowy (w postaci maceratu olejowego). Ciekawym sposobem jest także sięganie po czosnek marynowany. Najbardziej jednak zdrowy jest oczywiście surowy czosnek. Surowcem leczniczym czosnku jest świeża cebula czosnku oraz olejek czosnkowy
Naturalny antybiotyk
Wśród właściwości prozdrowotnych czosnku na pierwszym miejscu wymienia się wzmocnienie odporności, działanie bakteriobójcze, które sprawia, że genialnie sprawdza się to warzywo w leczeniu infekcji wirusowych układu oddechowego. Tutaj ogromne znaczenie mają przede wszystkim związki siarkowe i olejki eteryczne, które czesne zawiera. Zmiażdżony czosnek z ciepłym mlekiem jest w stanie szybko i skutecznie ułatwić odkrztuszanie wydzieliny. Ponadto, łagodzi ból gardła, udrażnia drogi oddechowa, a także rozgrzewa i stymuluje potliwość, która pomaga obniżyć gorączkę. Czosnek stanowi więc także cenny składnik wielu syropów czy suplementów do walki z jesienno-zimowymi infekcjami. Najlepiej jednak zamówić czosnek w dostawie i syrop z niego i cebuli przygotować sobie samodzielnie.
Czosnek jako naturalny przeciwnik bakterii
Działanie wspomagające przy infekcjach wynika w dużej mierze z tego, że związki siarki zawarte w czosnku można potraktować jako naturalny antybiotyk. Skutecznie niszczą one bowiem pasożyty jelit, bakterie gronkowca czy paciorkowca, chroniąc przed wieloma poważnymi zakażeniami. Bezcenne jest to działanie przeciwbakteryjne dla układu pokarmowego. Regularnie spożywany czosnek chroni przed rakiem żołądka, zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór okrężnicy czy jelita grubego. Korzystnie wpływa na środowisko układu pokarmowego, nie niszcząc jednocześnie naturalnej flory bakteryjnej.
Czosnek pospolity a układ krążenia
Stosowanie czosnku zaleca się także ze względu na jego właściwości przeciwzakrzepowe. Często mówi się, że jest to naturalna aspiryna, które zmniejsza lepkość krwi. Czosnek powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych, dzięki czemu stosowanie tego warzywa pozwala chronić organizm przed zawałem serca i udarem. Osłabia także zmiany miażdżycowe, więc jest szczególnie zalecany osobom o podwyższonym cholesterolu. Przy okazji obniża także ciśnienie krwi, które może wynikać ze zmian miażdżycowych. Poprawia elastyczność naczyń, usprawnia przepływ krwi. To wszystko sprawia, że jest traktowany jako naturalny suplement poprawiający pracę układu krążenia.
Regularne spożywanie czosnku na obniżenie ciśnienia krwi
Spożywanie czosnku zalecane jest osobom z wysokim ciśnieniem wynikającym także z innych przyczyn niż miażdżyca. Czosnek hamuje bowiem działanie enzymu ACE, który odpowiada za podwyższanie ciśnienia. To oczywiście w prostej drodze wiąże się również z profilaktyką zawału serca i ochroną całego układu krążenia niezależnie od tego, z jakich przyczyn wynikają tego typu problemy. Do stosowania czosnku namawia się więc wszystkich z tego typu problemami.
Czosnek a układ pokarmowy
Czosnek surowy to nie tylko antybiotyk, ale i środek na pasożyty jelit. Pozwala zwalczać owsiki u dzieci. Można z jego pomocą usunąć glisty czy tasiemce. Jest to jeden z produktów szczególnie mocno zalecanych przy robaczycy. W takim przypadku stosuje się przede wszystkim nalewkę z czosnku, który moczy się w szklance przez całą noc. Wytrzymali mogą po prostu zjadać ząbki czosnku na surowo. Dla dzieci najłatwiejszym sposobem podawania jest oczywiście mleko z czosnkiem.
Czosnek – naturalny anti-aging
Regularne jedzenie czosnku ma także działanie kosmetyczne. Przede wszystkim zapobiega starzeniu się skóry, opróżnia te procesy. Wszystko dzięki przeciwutleniaczom, które niwelują wolne rodniki i zapobiegają także stresowi oksydacyjnemu. Zdecydowanie lepiej więc jeść czosnek, niż posiłkować się chemicznymi suplementami diety. Dodatkowo, czosnek dostarcza wielu witamin i składników mineralnych, co sprawia, że korzystnie wpływa na naczynia krwionośne, wzmacnia je. Zmniejsza tym samym ryzyko pojawienia się żylaków i pajączków. Wskazany jest dla osób o cerze naczynkowej.
Czosnek a odchudzanie
Zawarte w czosnku olejki eteryczne odpowiadają co prawda za nieprzyjemny zapach tego warzywa, mają jednak także bezcenny wpływ na pracę układu trawiennego. Czosnek pospolity znajduje też zastosowanie w radzeniu sobie z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Czosnek to roślina lecznicza, po którą odchudzające się osoby sięgają ze względu na wspomaganie trawienia, jakim się wyróżnia. Czosnek przyspiesza pracę jelit, chroni przed wzdęciami, nasila wydzielanie żółci. To przede wszystkim dodatek, który warto włączyć do dań mięsnych, tłustych i ciężkostrawnych potraw.